محصولات

استابلایزر مربا

مصرف کنندگان کیفیت و تجربه غذایی خاصی را از غذاهای فرآوری شده می خواهند. این امر تا حدی با افزودن تثبیت کننده ها  به دست می آید که به غذاها بافت، طعم و حس یکنواختی در دهان می دهد. مربا که یکی از غذا های مورد استفاده برای صبحانه و عصرانه است بیشتر از سایر خوردنی ها باید کیفیت و تجربه غذایی بالاتری ارائه دهد. استابلایزر مربا کمک می کند که ماندگاری و کیفیت مربا در حد مطلوبی حفظ شود.

تعریف استابلایزر
استابلایزر ها عمدتاً از مواد طبیعی استخراج می ‌شوند، تثبیت ‌کننده ‌ها، افزودنی ‌های مستقیم تایید شده در مواد غذایی برای ایجاد ساختار، ویسکوزیته، پایداری و سایر کیفیت ‌ها مانند حفظ رنگ موجود هستند.
با استفاده ار فرآیند استابلایزر تولیدکنندگان موادغذایی و کارخانجات فرآوری مواد غذایی محصولات خود را با کیفیتی مناسب برای استفاده در طول چند ماه حفظ و نگهداری می کنند.
 تثبیت کننده ها د فرآیند استابلایزر با ضخیم کننده ها و عوامل ژل کننده به طور جداگانه طبقه بندی می شوند اما از نظر عملکرد همپوشانی دارند. هنگامی که این مواد در غذاها حل می شوند یا به غذا اضافه می شوند، سفتی ایجاد می کنند، امولسیون ها را تثبیت می کنند یا ژل تشکیل می دهند.
ضخیم کننده ها از پودرهای بدون طعم گرفته تا صمغ ها را شامل می شود و به دلیل توانایی آنها برای کار در شرایط مختلف شیمیایی و فیزیکی انتخاب می شوند. متغیرهای موثر بر انتخاب غلیظ کننده عبارتند از، حالت یخ زده، شفافیت و طعم. نشاسته، پکتین و صمغ رایج ترین غلیظ کننده های تجاری هستند که در استابلایزر مربا استفاده می شوند.
تثبیت کننده ها موادی هستند که با کمک به ماندن مواد غذایی در امولسیون و حفظ خصوصیات فیزیکی، ثبات و ضخامت را افزایش می دهند. موادی که معمولاً با هم مخلوط نمی شوند، مانند روغن و آب، نیاز به تثبیت کننده دارند. بسیاری از غذاهای کم چرب به تثبیت کننده ها وابسته هستند.
عوامل ژل کننده همچنین به عنوان تثبیت کننده و غلیظ کننده عمل می کنند تا از طریق تشکیل ژل در ژله ها، مربا ها، دسر ها، آب نبات ها ضخیم شدن بدون سفتی ایجاد کنند. صمغ، نشاسته، پکتین، آگار آگار و ژلاتین از عوامل ژل کننده رایج هستند.
برای کمک به مصرف‌کنندگان در درک عملکرد افزودنی غذایی، طبقه‌بندی روی برچسب‌های مواد غذایی نشان داده می‌شود. به ععنوان مثال  بیشتر افزودنی‌های مستقیم روی برچسب مواد غذایی مشخص می‌شوند.

تثبیت کننده ها در استابلایزر مربا باید قبل از استفاده توسط سازمان غذا و دارو مجوز داشته باشند. استانداردهای افزودنی های غذایی به وضوح با معیارهای سخت گیرانه تعریف شده است و قبل از اعطای تایید باید نیاز مستند به استفاده از آنها وجود داشته باشد. حداکثر میزان مصرف بسته به ماده افزودنی و غذایی که در آن استفاده می شود متفاوت است.
به عنوان مثال، تثبیت کننده ها در مربا نمی توانند از 0.5 درصد وزنی محصول نهایی تجاوز کنند. امولسیفایر، کمک طعم دهنده، تثبیت کننده یا غلیظ کننده در محصولات پخته شده دارای همان محدودیت وزنی 0.5 درصدی هستند.
امروزه، تثبیت کننده‌ها در استابلایزر مربا بیشتر از هر زمان دیگری مورد بررسی، تنظیم و نظارت قرار می‌گیرند. تمام تثبیت کننده‌های جدید تحت آزمایش‌های دقیق و ارزیابی ایمنی قرار می‌گیرند تا اثرات نامطلوب احتمالی برای سلامت انسان به حداقل برسد. با این حال، عوارض جانبی و تداخلات مواد مغذی و دارویی ممکن است از دوزهای زیاد ایجاد شود. به عنوان مثال، مصرف بیش از 15 گرم صمغ زانتان ممکن است باعث تهوع، نفخ و نفخ شود. تداخلات غذا و دارو با برخی داروها امکان پذیر است. کاراگینان ممکن است در افرادی که از داروهای ضد انعقاد و داروهای ضد فشار خون استفاده می کنند عوارض جانبی ایجاد کند و پکتین ممکن است با آنتی بیوتیک ها و داروهای کاهش دهنده کلسترول تداخل داشته باشد.

 

استابلایزر ها علاوه بر صنعت لبنیات در صنایع مختلف دیگر مانند تولید آبمیوه، نوشیدنی های میوه ای، مربا، مارمالاد، ژله شکری، ژله قنادی و ... کاربرد دارند. استابلایزر ها برای افزایش ویسکوزیته، قوام، پایداری تعلیق، جلوگیری از رسوب و بهبود خواص دهانی به کار می روند.

ژاماسب گام بر اساس نیاز بازار و سلیقه مشتریان کدهای متنوعی جهت انواع مربا و آبمیوه طراحی نموده است که حس تازگی، رنگ و طعم طبیعی محصولات را حفظ می کند.

 

کد استابلایزر

کاربرد

نوع/غلظت

دز مصرف

مزایا

J-ja 1

میوه اسیدی

 

شفاف/*

0.3-0.4%

                بافت طبیعی و منسجم

                غلظت مناسب

                 پایداری امولسیون تا پایان تاریخ انقضای محصول

                 حس دهانی مطلوب

                حفظ حس تازگی محصولات

                حفظ رنگ طبیعی محصول

 

 

 

J-ja 2

میوه اسیدی

 

شفاف/**

0.4-0.5%

J-ja 3

میوه غیر اسیدی

 

شفاف/*

0.3-0.5%

J-ja 4

میوه غیر اسیدی

 

شفاف/**

0.3-0.4%

J-ja 5

میوه اسیدی

 

کدر/*

0.4-0.5%

J-ja 6

میوه اسیدی

 

کدر/**

0.3-0.5%

J-ja 7

میوه غیر اسیدی

 

کدر/*

0.4-0.5%

J-ja 8

میوه غیر اسیدی

 

کدر/**

0.4-0.5%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سایر محصولات